FuseBox SF0100T2 100A Fused Switch with T2 SPD
FuseBox
Price:
Currently out of stock. Add to cart to backorder!
FREE 30 DAY RETURNS
100A Fused Switch with T2 SPD
FuseBox SF0100T2
  • 100A Single Pole ;amp; Neutral Fused Switch
  • Supplied with 63A, 80A ;amp; 100A fuses
  • 4 way earth Bar
  • 25mm tail clamp
  • T2 SPD
  • 236mm (w) x 314mm (h) x 88mm (d)
The FuseBox SF0100T2 is a 100A fused switch with built-in T2 SPD technology. With a single pole and neutral design, it comes equipped with 63A, 80A, and 100A fuses and a 4-way earth bar. Its 25mm tail clamp ensures secure connections. Plus, the T2 SPD offers maximum surge protection for your electrical system.
Brand FuseBox
Category SP&N Switch Fuses
Current Rating 100A